- Tämä tapahtuma on mennyt.
Ouraooppera-yhdistys esittää: Simpauttaja 25.6.-5.7
25.6.2026 @ 18:00 – 5.7.2026 @ 18:00
KESÄTEATTERI MERENRANNALLA
Kesällä 2026 Ouraooppera- yhdistys ry esittää musiikkipainotteisen kesäteatterinäytelmän SIMPAUTTAJA upealla Krookan merenrantanäyttämöllä Merikarvialla.
Näytelmän ohjaa tuttuun tapaan Aa-Pee Söderdahl. Bändistä vastaa Timo Jauhiainen, ja meiltähän löytyy äänentoisto takaamaan näytelmän ja musiikin kuuluvuuden. Katsomossamme on numeroidut istuinpaikat.
Pieneen kylään saapuu salaperäinen mies nimeltä Simpauttaja. Kukaan ei tiedä hänen oikeaa nimeään eikä sitä mistä mies on tullut. Samaan aikaan hänen kanssaan pestautuu kylän suurimpaan
taloon rengiksi Imppa, juuri isänsä kotoa pois ajama nuorimies. Simpauttajasta Imppa saa työkaverin jonka kanssa aika ei käy pitkäksi.
TV:stäkin tuttu Simpauttaja on näytelmänä väkevää maaseutukuvausta, värikästä kieltä ja hurttia huumoria. Se on yhtä aikaa veijaritarina ja samalla nuoren miehen kasvutarina.
Tule kokemaan aikamatka 70-luvulle niin näytelmän kuin siihen sovitetun musiikinkin parissa ja ota linja-autollinen kavereitakin mukaan.
RYHMÄLIPUNMYYNTI (yli 15 henkeä)
ouraoopperalipunmyynti@gmail.com
Liput 28 euroa.
TAMMIKUU- HELMIKUUN TARJOUS – 8 euroa/lippu
Tarjous koskee viimeistään helmikuun lopussa varattuja ja
maaliskuun 15 päivä maksettuja lippuja.
MAALISKUU – HUHTIKUUN TARJOUS – 5 euroa/lippu
Tarjous koskee viimeistään huhtikuun lopussa varattuja ja
toukokuun 15 päivä maksettuja lippuja.
