Kauden 2021 – 2022 liikunta- ja nuorisotoimen yhdistysavustukset

Merikarvian kunnan kauden 2021 – 2022 liikunta- ja nuorisotoimen yhdistysavustukset sekä ehdotukset stipendien saajiksi ja lajiryhmittäin vuoden urheilijoiksi

Merikarvian kunnan vapaa-aikalautakunta jakaa tehtäväalueensa mukaisesti yhdistysavustuksia Merikarvialla liikunta- ja nuorisotyötä tekeville yhdistyksille ja järjestöille. Avustuksen myöntämistä varten yhdistysten ja järjestöjen on toimitettava vapaa-aikalautakunnalle osoitetut raportit toiminnastaan ajalta 1.10.2021 – 30.9.2022. Raportissa on eriteltävä toimintakerrat oheisen taulukon mukaisesti.

 

Toiminta        Pisteet
1.     Yksi muille kuin lapsille ja nuorille suunnattu vähintään 45 minuuttia, mutta alle 3 tuntia kestävä toimintakerta, johon osallistuu ohjaajan lisäksi yksilölajeissa vähintään 3 osallistujaa ja muissa lajeissa tai muussa toiminnassa vähintään 5 osallistujaa (harjoitukset, ryhmien kokoontumiset tms.) 1
2.     Yksi lapsille ja nuorille suunnattu vähintään 45 minuuttia,  mutta alle 3 tuntia kestävä toimintakerta, johon osallistuu ohjaajan lisäksi yksilölajeissa vähintään 3 osallistujaa ja muissa lajeissa tai muussa toiminnassa vähintään 5 osallistujaa (harjoitukset, ryhmien kokoontumiset tms.) 1,5
3.     Joukkuelajien sarjapelit tai pelitapahtumat 1,5
4.     Yksilölajien kilpailut (0,5 pistettä/seuran osallistuja, maksimipistemäärä 1,5 pistettä/kilpailu) 0,5 – 1,5
5.     Koko päivän kestävät tapahtumat, kuten turnaukset, leirit tms. (vähintään 3 seuran tai yhdistyksen edustajaa, kesto vähintään 5 tuntia, monipäiväisistä tapahtumista jokainen päivä pisteytetään erikseen) 4
6.     Ohjaaja-/valmentaja-/toimijakoulutus (1 p/osallistuja/vähintään 4 tuntia kestävä koulutustapahtuma, maksimipistemäärä 5 pistettä/koulutustapahtuma) 1 – 5

 

Liikunta- ja nuorisotyön yhdistysavustuksia koskevat anomukset sekä ehdotukset stipendien saajista ja vuoden lajikohtaisista urheilijoista on toimitettava  25.11. 2022 kello 15.30 mennessä    vapaa-aikalautakunnalle osoitteella: Merikarvian kunta, sivistyslautakunta, Kauppatie 40, 29900 MERIKARVIA,  sähköposti: kirjaamo@merikarvia.fi 

Lisätietoja liikunta- ja nuorisotyön yhdistysavustuksista sekä stipendeistä / vuoden urheilijoiden nimeämisestä antaa hyvinvointipäällikkö,  p. 044 7246 327, sähköposti: eetu.aaltonen@merikarvia.fi