Merikarvian kunta avaa ovet Satakuntaan – tervetuloa töihin Merikarvialle!

TE-palvelu-uudistuksen myötä työllistymistä edistävät palvelut siirtyivät vuodenvaihteessa kuntien järjestämisvastuulle. Mitä tämä sitten tarkoittaa käytännössä? Merikarvian kunta avaa ovet Satakuntaan ja kansainvälisille areenoille edistämällä työnhakijoiden ja työnantajien kohtaamista aivan uusilla resepteillä. Kunnanvirastolle aukeaa palvelupiste lähiaikoina ja vauhtia piisaa myös muilla areenoilla. 

Merikarvian kunta on mukana nimittäin heti helmikuussa kaksilla rekrytointimessuilla ja kunnassa toivotaan että paikalle tulee sekä alueen yrittäjät että työnhakijat sankoin joukoin tutustumaan toisiinsa. 4.2.2025 klo 10-13 meidät löytää kansainvälisiltö Rekry Boost-messuilta Satakunnan ammattikorkeakoulun Agora-salista. Täällä kohtaa erityisesti matkailu-, majoitus-, ja ravintola-alan työntekijät.

Tämän lisäksi kunta ja sen yritykset esittäytyvät TUUKS TÖIHIN? -rekrytointitapahtumassa Porin Puuvillassa 13.2.2025 klo 12-15. Messut on työnhakijoille mitä mainoin paikka tutustua alueen työnantajiin ja heillä tarjolla oleviin työpaikkoihin. TUUKS TÖIHIN! Messuilla on mukana yli 40 työllistävää organisaatiota. Nyt siis kannattaa hioa ansioluettelot ja työhakemukset tikkiin ja lähteä liikkeelle, Hatanpää vinkkaa.

Kysyvä ei tieltä eksy

Saamme kunnanviraston palvelupisteemme toimimaan täysillä tässä kevään aikana ja yhteistyö Kelan kanssa jatkuu tiiviinä, Hatanpää kertoo. Asiointipisteemme löytyy kunnanvirastolta Kaupptie 40. ja toimii ajanvarauksella tiistaisin. Vaikka palvelupisteemme ei ole auki joka päivä, voi neuvoja kysyä varsinaisen palveluasiantuntijan lisäksi meiltä molemmilta Aaltoselta ja minulta, Hatanpää toteaa.

Kesäaikaan työpaikkoja on tavallista enemmän tarjolla

Merikarvialla on etenkin kesäisin tavallista enemmän työtä tarjolla. Kunta itse ja monet yritykset tarvitsevat lisäkäsiä. Varsinkin nuorille kausityöntekijöille on paljon mahdollisuuksia, hyvinvointipäällikkö Eetu Aaltonen kertoo. Merikarvia on mökkeilykunta, teollisuuttakin löytyy ja matkailupalveluista löytyy kausityötä, Aaltonen vinkkaa – kesä on kerran vuodessa, hän naurahtaa.

Kuntalaisten määrä itse asiassa tuplaantuu kesäkuukausina, Aaltonen toteaa. Hän koordinoi kunnassa henkilöasiakkaiden palveluja. Yrityspalveluista vastaa kehittämispäällikkö Sari Hatanpää. Edustamme messuilla tietenkin sekä kuntaa työnantajana että alueemme yrityksiä, hän kertoo. Tiedotamme yrittäjiä aktiivisesti tarjolla olevista rahoituspalveluista, autamme hakemusten teossa tarvittaessa ja ohjaamme tietysti tarvittaessa muihin tukipalveluihin, Hatanpää toteaa. Niitä Satakunnassa onkin runsaasti, Hatanpää vinkkaa. Messuilla kerromme avoimista työpaikoista sekä yritysten, että omasta puolestamme. Yhdessä tämä homma toimii, Hatanpää tiivistää.